Część etatów zwolnią policjanci odchodzący na emeryturę, większość jednak to nowe etaty.
– Obecnie podlaski garnizon policji dysponuje 150 wolnymi etatami, które będziemy zamierzali zapełnić kandydatami do służby. Obecnie w procedurze kwalifikacyjnej mamy około 200 kandydatów, więc z tej grupy oczekujemy, że uda nam się przyjąć do służby tych wszystkich, którzy zajmą nam te 150 miejsc – mówi podinspektor Wojciech Bajeński, kierownik sekcji doboru i doskonalenia zawodowego Wydziału Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Praca w policji to stabilność zatrudnienia i co za tym idzie rozwoju zawodowego. Każdy nowo przyjęty do służby policjant dostaje na rękę około 4 tys. złotych, po ukończeniu półrocznego szkolenia zawodowego dostaje już około 5 tys. złotych. Do tego jeszcze dochodzą dodatki.
– Powstają nowe komórki organizacyjne, na przykład pod koniec ubiegłego roku powstał Wydział ds. Poszukiwań i Identyfikacji osób w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Zwiększamy liczebność posterunków policji oraz przede wszystkim liczebność oddziału prewencji jako największej jednostki organizacyjnej. Te wakaty, które otrzymaliśmy spodziewamy się, że ta liczba się jeszcze zwiększy – dodaje podinspektor Bajeński.
Nabory do podlaskiej policji odbędą się w lutym, maju, lipcu, sierpniu, październiku i grudniu. Obecnie w podlaskim garnizonie policji służbę pełni ponad 3 tysiące funkcjonariuszy. (mt)