
Mentee uzyskają pomoc i wsparcie w swoim rozwoju od starszych koleżanek po fachu. Są przewidziane spotkania jeden na jeden, ale nie tylko.
– Na początku zaczynamy od takiego wsparcia seminaryjnego, wykładowego, przedstawiającego różne zawody prawnicze – mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet, wykładowczyni na Wydziale Prawa UwB i organizatorka projektu. – Naszą ideą jest to, aby każda dziewczyna usiadła na tym zawodowym krześle (tak w przenośni), które rzeczywiście będzie jej krzesłem, bo bardzo często zawodowych wyborów dokonujemy w oparciu o różnego rodzaju mity, stereotypy, wrażenia.
Mentorki w projekcie to kobiety, które spełniają się w różnych zawodach prawniczych jako sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi czy doradcy patentowi.
– Mamy naprawdę świetnych zawodowców. Każda z koleżanek jest reprezentantką swojego zawodu, można powiedzieć „crème de la crème”. Te osoby są też zaangażowane społecznie, działające w swoich samorządach i stowarzyszeniach prawniczych. Mentorki dają gwarancję ogromnej wiedzy, pasji w wykonywaniu zawodu oraz podejścia do młodszych koleżanką z empatią i czułą narracją – dodaje dr Małgorzata Wenclik.
„Kobiecy mentoring prawniczy”, organizowany przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, to nowatorska inicjatywa. Żadna inna uczelnia w Polsce nie prowadzi takiego projektu. (hk)
Na temat „Kobiecego mentoringu prawniczego” z dr Małgorzatą Wenclik rozmawiała Hanna Kość:
Odtwarzacz plików dźwiękowych