
Dr inż. Magdalena Topczewska z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej zdobyła nagrodę internautów w ogólnopolskim konkursie fotografii reporterskiej Grand Press Photo. To wyjątkowe wyróżnienie przyniosło jej zdjęcie zatytułowane „Państwo Kluseczkowie”, wykonane na oddziale onkologii dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.Na fotografii uchwycono wzruszający moment spotkania dwojga zaprzyjaźnionych dzieci przez szybę w drzwiach szpitalnego pokoju.
Historia przyjaźni i nadziei
– Historia Państwa Kluseczków to niezwykła opowieść o przyjaźni i pomaganiu sobie w najtrudniejszych chwilach – podkreśla autorka zdjęcia. – Basia i Olek to mali-wielcy bohaterowie, którzy pokazali, że nawet w obliczu choroby można odnaleźć coś bezcennego – przyjaciela.
Oboje zakończyli leczenie onkologiczne na początku 2024 roku, symbolicznie uderzając w „dzwon zwycięzcy” i skandując wspólnie „Kocham cię, życie!”.
Informatyk z pasją do fotografii
Na co dzień dr inż. Magdalena Topczewska pracuje w Katedrze Oprogramowania na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Łączy wiedzę techniczną z pasją do fotografii, której poświęca wiele czasu. Jej doświadczenia fotograficzne są także cennym zasobem dla studentów uczelni, którzy mogą rozwijać swoje pasje w ramach zajęć oraz w działającej przy uczelni Studenckiej Agencji Fotograficznej.
Fotografia na informatyce? Na Politechnice Białostockiej to możliwe
Magdalena Topczewska prowadzi na Politechnice Białostockiej przedmiot ogólnouczelniany „Wprowadzenie do fotografii”, który należy do grupy HES (humanistyczno-ekonomiczno-społecznych). Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów wszystkich sześciu wydziałów.
Uczestnicy kursu poznają historię fotografii, uczą się kompozycji, analizują wpływ sztucznej inteligencji na rozwój obrazu i uczą się wykorzystywać myślenie wizualne – niezbędne m.in. przy projektowaniu interfejsów użytkownika w aplikacjach informatycznych.
Politechnika Białostocka – nie tylko inżynieria
Uczelnia, znana z kształcenia wybitnych inżynierów, oferuje także możliwość rozwijania zainteresowań artystycznych i społecznych. Historia Magdaleny Topczewskiej i nagrodzone zdjęcie pokazują, że inżynieria i humanizm mogą iść w parze, tworząc przestrzeń dla opowieści, które poruszają serca i mają moc zmieniania rzeczywistości.
(pc)