Czy twierdzenie Pitagorasa to rzeczywiście dzieło Pitagorasa? W audycji „O matematyce i matematykach” dr hab. Czesław Bagiński odkrywa przed słuchaczami zaskakujące fakty i tajemnice związane z jednym z najsłynniejszych twierdzeń matematycznych. Dlaczego ten prosty wzór, znany każdemu uczniowi, ma aż tak bogatą i niejednoznaczną historię?
W audycji poświęconej twierdzeniu Pitagorasa słuchacze mogą dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest to twierdzenie, dlaczego przypisuje się je właśnie Pitagorasowi i jak wyglądały jego losy. Twierdzenie, które mówi, że kwadrat długości przeciwprostokątnej trójkąta prostokątnego jest równy sumie kwadratów długości przyprostokątnych, znane jest niemal każdemu, kto ukończył szkołę podstawową. Profesor Bagiński zgłębia temat, pokazując, że choć twierdzenie przypisuje się greckiemu uczonemu, jego zasady były znane o wiele wcześniej – w Egipcie i Mezopotamii, gdzie stosowano je już ponad tysiąc lat przed narodzinami Pitagorasa.
Posłuchaj audycji O matematyce i matematykach: Twierdzenie Pitagorasa.
Profesor przybliża również postać samego Pitagorasa – tajemniczego uczonego, filozofa i założyciela wspólnoty naukowej w Krotonie, gdzie matematyka miała niemal mistyczny wymiar. Życie Pitagorasa obfitowało w podróże i przygody, a w Egipcie miał nawet trafić do niewoli. W czasie pobytu w Krotonie stworzył naukową szkołę, gdzie liczbom nadawano wręcz mistyczne znaczenie, a matematyka i filozofia były ściśle ze sobą połączone.
Dr hab. Czesław Bagiński nie tylko przybliża fascynującą historię twierdzenia Pitagorasa, ale i ukazuje, jak matematyka wpływała na życie starożytnych społeczeństw. (AJ)
Czytaj także: