– To kolejny etap rozbudowy kampusu Uniwersytetu w Białymstoku – przypomina rektor UwB prof. dr hab. Robert Ciborowski. – Założenie zawsze było takie, by rozrzucony uniwersytet, który mieścił się w wielu, bardzo starych i funkcjonalnie fatalnych budynkach, był w jednym miejscu. Humanistyka to etap kolejny, następnym będzie, pewnie za kilka miesięcy, siedziba nauk społecznych. Jako ostatni element tej układanki zostanie już tylko Wydział Prawa.
Gmach będzie miał 3 kondygnacje i łącznie blisko 9,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Znajdzie się w nim m.in. modułowa aula na 300 miejsc (z możliwością wydzielenia mniejszych sal – na 100 lub 200 osób). Na poziomie I piętra obiekt będzie połączony nadziemną zabudowaną kładką z położoną obok Biblioteką Uniwersytecką. Między skrzydłami budynku znajdzie się zielony dziedziniec, a w sąsiedztwie powstanie dodatkowy parking na blisko 150 stanowisk. Dach zostanie przygotowany do montażu planowanych instalacji fotowoltaicznych.
Taką siedzibę humanistów zaprojektowała pracownia Meteor Architects.- Inspiracją dla nas zawsze jest szeroko pojęty kontekst, kontekst przestrzenny miejsca, kulturowy. Elewacja frontowa od strony Placu Słonecznego w jakiś sposób manifestuje przeznaczenie budynku, czyli jest nawiązanie do kształtu rozłożonych książek, a jednocześnie pionowe żyletki są nawiązaniem do drzew otaczających ten budynek, w kierunku którego ta frontowa elewacja jest zwrócona – tak nowy obiekt opisywał mgr inż. arch. Bogdan Pszonak z Meteor Architects.
Na realizację zdania białostocka firma R/S Budownictwo Spółka Akcyjna, która buduje siedzibę dla nauk humanistycznych, ma czas do końca 2025 roku.
Pierwszy etap budowy kampusu przy ul. Ciołkowskiego zakończył się w 2014 roku. Powstały wtedy budynki obecnych Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Informatyki. W obiektach swoje siedziby mają też Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury. Kolejnym krokiem była budowa budynku Obserwatorium i Planetarium, zakończona w 2020. Rok później gotowy był także nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej. (red.)