W Podlaskiem jest 15 nowych poradni specjalistycznych. Łatwiej będzie teraz dostać się na gastroskopię, do kardiologa, okulisty, urologa, endokrynologa i chirurga szczękowego.
Podlaski NFZ podpisał nowe umowy z poradniami przyszpitalnymi. W Suwałkach powstała bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców poradnia leczenia osteoporozy. Na południu regionu, w Siemiatyczach, będzie można korzystać z wizyt u endokrynologa i urologa. Mieszkańcy Moniek będą mieli przyszpitalną poradnię kardiologiczną. W szpitalu w Łapach pacjenci skorzystają z porady okulisty. W Wojewódzkim Szpitalu im. Śniadeckiego w Białymstoku zaczęła działać poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej. To drugi tego typu gabinet w województwie podlaskim. Do tej pory taka poradnia była tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Na Podlasiu będzie więcej miejsc, gdzie można wykonać badania profilaktyczne przewodu pokarmowego. Gastroskopię będzie można wykonać w poradniach przy szpitalach powiatowych w Grajewie i w Mońkach. – Likwidujemy tzw. białe plamy. Podlaski NFZ zwraca szczególną uwagę na sprawiedliwy dostęp mieszkańców całego regionu do lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Dużym ułatwieniem dla pacjentów będą również nowe poradnie chorób wewnętrznych i poradnie pediatryczne w szpitalach sieciowych. Na kontrole do swoich lekarzy prowadzących trafią wszyscy pacjenci po zabiegach i hospitalizacjach. Poradnie chorób wewnętrznych od 1 kwietnia działają w szpitalu MSWiA w Białymstoku, w szpitalu ogólnym w Grajewie oraz w szpitalu powiatowym w Augustowie. Poradnie pediatryczne zostały utworzone przy UDSK w Białymstoku oraz w szpitalach powiatowych w Augustowie, Siemiatyczach i Sejnach.
W związku z epidemią koronawirusa nowe poradnie pracują na razie w ograniczony sposób – tak jak większość poradni specjalistycznych: udzielają teleporad oraz prowadzą rejestrację nowych pacjentów. Ponieważ mamy teraz nadzwyczajną sytuację – obowiązek dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni został zawieszony. Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w ciągu 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty. (mt/mc)