Projekt Splot UA Residency to program realizowany przez Science Now, przy wsparciu Unitalentu (fundacji grupy Unibep), w ramach którego młodzi Ukraińcy i Ukrainki, pod okiem wybitnych ekspertów, opracowują prototypy dotyczące nowoczesnych rozwiązań dla edukacji, pomysły odnowy miast oraz projekty turystyczne.
– W ramach tego programy mamy możliwość tworzyć prototypy innowacji społecznych między innymi z zaangażowaniem architektów, dizajnerów, inżynierów, programistów, konstruktorów, ale także ludzi, którzy są naukowcami z różnych dziedzin oraz ludzi sztuki i kultury. Mamy nadzieję, że te projekty innowacji społecznych będą mogły się przydać w powojennej Ukrainie – mówi Jan Pomierny szef Science Now.
Politechnika Białostocka, która na Wydziale Architektury gości w piątek (24.03) uczestników projektu, wspiera ukraińskie uczelnie.
– Pierwszą misją uczelni jest edukacja. Dla nas to jest najważniejsza rzecz, aby wykorzystać nasz potencjał i wiemy, jak ważne jest edukowanie i tego rodzaju aktywne wsparcie w momencie, kiedy cały czas trwa wojna i nie wiadomo, kiedy się skończy – zapewnia prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB.
Białystok już od pierwszych dni wojny włączył się w doraźną pomoc Ukrainie.
– Ta pomoc była i jest ciągle prowadzona. Współpracujemy też z innymi organizacjami w kontekście pomocy – mówi Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku. – Z organizacji Unicef otrzymaliśmy około 24 mln złotych, które możemy przekazać na rzecz uchodźców.
W piątek (24.03) uczestnicy Splotu UA Residency uczestniczą w wykładzie Pedro Russo, który jest mentorem w projekcie, natomiast w sobotę (25.03) i niedzielę (26.03) w Supraślu wezmą udział w zajęciach warsztatowych. (hk)