Czy można stworzyć program komputerowy, zanim powstały komputery? Ada Lovelace – córka słynnego poety George’a Byrona i pierwsza w historii programistka – udowodniła, że wyobraźnia i nauka nie znają ograniczeń czasowych. W najnowszej audycji z cyklu „O matematyce i matematykach” profesor Czesław Bagiński przybliża słuchaczom życie i osiągnięcia tej niezwykłej kobiety.
Ada Augusta Byron przyszła na świat 10 grudnia 1815 roku. Po ojcu odziedziczyła poetycką duszę, a dzięki matce rozwinęła swoje zdolności matematyczne. Jej losy splotły się z Charlesem Babbage’em, wynalazcą maszyny analitycznej – prekursora dzisiejszych komputerów. Ada nie tylko rozumiała ideę tego urządzenia, ale także stworzyła pierwszy w historii program, opisując sposób jego działania na liczbach Bernoulliego.
– Ada Lovelace dogadała się z urządzeniem, które powstało 140 lat później – zauważa profesor Bagiński.
Audycja ukazuje również barwne życie Ady, pełne intelektualnych wyzwań i towarzyskich skandali. Z jednej strony była błyskotliwą naukowczynią, współpracującą z wybitnymi matematykami, takimi jak Augustus De Morgan, a z drugiej – osobą uwikłaną w romanse i kontrowersje.
– Trzeba mieć nieograniczoną, poetycką wręcz fantazję i logiczny, konsekwentny umysł, by realizować takie pomysły – mówi profesor.
Ada Lovelace zmarła w wieku 37 lat, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które wyprzedzało epokę, w której żyła. Jej historia do dziś inspiruje kobiety w nauce, przypominając, że to ona była pierwszą programistką w dziejach. (AJ)
Posłuchaj audycji „O matematyce i matematykach: Hrabina Lovelace”.
Czytaj także:
Wybrańcy bogów umierają młodo. Historia Evariste’a Galois. Opowiada dr hab. Czesław Bagiński
Hypatia z Aleksandrii. Wybitny umysł i tragiczna ofiara. Opowiada profesor Czesław Bagiński