Neuroinfekcje lokalnie i globalnie, choroby przenoszone przez kleszcze i komary, czy antybiotykooporność i degradacja środowiska – to wybrane tematy 23. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, który odbywa się w Białymstoku.
Na konferencji pojawi się panel dotyczący COVID-19 w okresie dominacji wariantu Omikron, ale nie będzie to temat przewodni, ponieważ w dużej mierze koronawirus przeszedł w formę choroby sezonowej.
– Tematami wiodącymi są zakażenia HIV, zakażenia wirusami hepatotropowymi, w tej chwili pojawiły się też zagrożenia związane z migracją ludności, dlatego jest sesja poświęcona właśnie uchodźcom, jest sesja poświęcona chorobom tropikalnym, są sesje, które mają nam przypomnieć o chorobach starych – mówi prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Ponadto w Białymstoku spotykają się również specjaliści na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. Eksperci podczas wykładów, ale też warsztatów praktycznych rozmawiają m.in. o rehabilitacji protetycznej, implantologii i nowoczesnych technologiach w stomatologii.
– Tematem konferencji jest okluzja, to bardzo ważny temat dla protetyków, bo od okluzji tak naprawdę zależy funkcja, zarówno zębów, jak uzupełnień protetycznych. Mamy bardzo wielu gości, wszystkich uczestników jest 560 z 42 krajów, z czego ponad 200 osób przyjechało z zagranicy – mówi Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego.
Zjazd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego potrwają do soboty (21.09). (hk)