Jednakże, aby dać przedsiębiorcom możliwość lepszego zapoznania się z propozycjami zmian i odbycia rzetelnych konsultacji, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych na dwie części.
– W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury: 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł i od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców – mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.
Dzięki temu przedsiębiorcy zyskali więcej czasu, żeby przygotować się do obowiązkowego KSeF.
– Ministerstwo zachęca jednak, szczególnie mniejszych przedsiębiorców, do wykorzystania dodatkowego czasu do zapoznania się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort: Aplikacją Podatnika i e-mikrofirmą. Wkrótce ma się też pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt, a także podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF – dodaje Radosław Hancewicz.
Przedsiębiorcy w każdej chwili mogą też przyjść do Urzędu Skarbowego i otrzymać informacje na temat działania systemu, korzystając z pomocy pracowników. (hk)