SŁUCHAJ ONLINE
Sierpień 16, 2019

Żywa lekcja historii. Inscenizacja Bitwy Białostockiej

fot. Katarzyna Cichoń
Skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Pałacowej zamieni się w tę niedzielę (18.08) w pole bitwy. Odbędzie się tam inscenizacja Bitwy Białostockiej.

 

Udział w wydarzeniu weźmie niemal stu rekonstruktorów z całej Polski. Dodatkowo wykorzystane zostaną armaty i pojazdy militarne z epoki. Widowisko wzbogaci też specjalnie przygotowana scenografia.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem zaś Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

To jest miejsce historycznie właściwe dla tego okresu, ponieważ rzeczywiście walki się w tym miejscu odbywały; kpt. Marjański zginął właśnie na tym krzyżowaniu. Główna widownia będzie umieszczona na ul. Pałacowej, od strony Urzędu Miejskiego. Będą też dwa telebimy, które na żywo będą transmitowały inscenizację – mówi Artur Jankowski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

W związku z inscenizacją walk ta część miasta będzie nieprzejezdna. Utrudnienia będą od 6 rano aż do 18:00. Kierowcy będą musieli omijać to miejsce, a autobusy zmienią swoje trasy.

Po zakończeniu inscenizacji walk, na skwerze Armii Krajowej w Białymstoku będzie serwowana grochówka wojskowa. Tego dnia wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku jest bezpłatny.

Bitwa Białostocka miała miejsce 22 sierpnia 1920 roku. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. (mt/mc)

 

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
wiszowata@akadera.bialystok.pl