
Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy senior, który ukończy 100 lat już od 1 marca dostaje 4512,41 złotych brutto. Rok wcześniej było to 4294,67 złotych brutto, a dwa lata temu 4 003,88 złotych brutto.
– Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON – mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik białostockiego ZUS.
Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
Dodatkowa emerytura jest wypłacana do końca życia. Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie.
Najstarszą seniorką z naszego regionu jest mieszkanka Lipska, który 1 września skończy 109 lat. Najstarszy mężczyzna w grudniu skończył 105 i mieszka w Białymstoku. (mt/mc)