SŁUCHAJ ONLINE
Sierpień 13, 2020

Zbadaj wątrobę. Białystok w gronie miast, w których będzie można skorzystać z nowoczesnej diagnostyki

źródło: mat. pras.
W Białymstoku za darmo będzie można przebadać wątrobę. W najbliższy wtorek (18.08) na Rynku Kościuszki stanie specjalny autobus, tzw. Wątrobus, w którym wykonywane będą nieinwazyjne badania profilaktyczne mierzące poziom zwłóknienia tego narządu.

 

Badania będą przeprowadzane przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan pozwalającego na szybkie określenie stanu wątroby pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia, także w wyniku niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). NAFLD jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego.

Do skorzystania z badań zachęcamy szczególnie osoby będące w grupie ryzyka NAFLD, a więc m.in. z nadwagą i otyłością, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami sercowo-naczyniowymi – mówi koordynatorka akcji „Zbadaj wątrobę” Katarzyna Mąkólska.

Badania będą wykonywane między 10.00 a 20.00. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, o przyjęciu zdecyduje kolejność przyjścia na zapis. Tego dnia będzie mogło być przebadanych 80 osób.

Akcja „Zbadaj wątrobę” ma charakter ogólnopolski. Takie badania odbywają się w 17 polskich miastach.

Impulsem do rozpoczęcia inicjatywy, były wyniki zrealizowanego we wrześniu 2019 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, mające na celu ocenę świadomości niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) w populacji polskiej. Badanie wykazało, iż poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski – aż 87% badanej grupy nie ma świadomości istnienia takiej choroby. Problemem okazuje się także diagnostyka chorób wątroby – tylko 10% respondentów wykonywało badania w tym w kierunku w przeciągu ostatniego roku, ponad 41% nie zrobiło tego nigdy. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl