
Co robić w pierwszy marcowy weekend w Białymstoku? Czeka nas mnóstwo muzyki – od kubańskich rytmów po przedwojenne szlagiery, emocjonujące spektakle teatralne oraz wyjątkowe wydarzenia kulturalne, w tym ludowe Zapusty. Sprawdźcie, gdzie warto się wybrać!
Koncerty
Rey Ceballo Band – kubańska fiesta na zakończenie karnawału
Nie Teatr, sobota 1 marca
Koniec karnawału w gorących rytmach prosto z Kuby! Rey Ceballo & Tripulacion Cubana – najpopularniejsza kubańska orkiestra w Polsce – rozgrzeją publiczność autentyczną energią latynoskiej muzyki. Czeka nas niezapomniana muzyczna fiesta, pełna radości i pasji!
„Melancholie – Osiecka znana i nieznana” – Julia Kuzyka i Marcin Nagnajewicz
Nie Teatr, niedziela 2 marca
Agnieszka Osiecka to legenda polskiej piosenki. Julia Kuzyka i Marcin Nagnajewicz przypomną zarówno największe przeboje, jak i mniej znane utwory artystki. To muzyczna podróż pełna wzruszeń, nostalgii i pięknych tekstów.
„Projekt Zimne Dranie” – przedwojenne szlagiery
Książnica Podlaska, sobota 1 marca
Muzyczna podróż do kawiarni Lwowa i Wilna lat 20. i 30.! W programie koncertu usłyszymy przedwojenne przeboje w klimatycznych aranżacjach retro. „Projekt Zimne Dranie” od 2011 roku przywołuje magię dawnych czasów, łącząc pasję i historię.
Spektakle
„Motyle są wolne” – wzruszająca historia miłości
Teatr Dramatyczny, sobota i niedziela 1-2 marca
Sentymentalna komedia Leonarda Gershe opowiada o niepełnosprawnym Donie, który w Nowym Jorku uczy się samodzielnego życia. Kiedy poznaje ekscentryczną sąsiadkę Jill, jego świat przewraca się do góry nogami. Pełna humoru, ale i głębokiego przesłania historia o miłości i akceptacji.
„Wieczór Trzech Króli” – klasyczna komedia Szekspira
Teatr Dramatyczny, sobota i niedziela 1-2 marca
Czego pragną widzowie? Miłości? Rozrywki? „Wieczór Trzech Króli” to jedna z najzabawniejszych sztuk Szekspira, pełna pomyłek, miłosnych intryg i dynamicznych zwrotów akcji.
„Amelka, Bóbr i Król na Dachu” – bajkowa opowieść dla całej rodziny
Białostocki Teatr Lalek, sobota i niedziela 1-2 marca
Magiczna podróż Amelki do Szepczącego Lasu, gdzie czekają ją niezwykłe przygody, tajemnice i baśniowe postaci. Spektakl, który wciągnie zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.
„Transport Connecting Flights” – metafora współczesnego świata
Białostocki Teatr Lalek, sobota 1 marca
Port lotniczy jako symbol globalizacji, wolności ale i ograniczeń. Spektakl ukazuje relacje międzyludzkie w przestrzeni, która łączy i dzieli jednocześnie.
„Z głową byka” – psychologiczna podróż w głąb siebie
Białostocki Teatr Lalek, niedziela 2 marca
Michał, bohater spektaklu, mierzy się ze swoją przeszłością, wcielając się w mitycznego Tezeusza. Sztuka o dojrzewaniu, mitach i poszukiwaniu własnej tożsamości.
„Wierszalin. Reportaż o końcu świata” – historia proroka Ilii
Teatr Wierszalin, sobota 1 marca
Zaginiona wioska Wierszalin na Podlasiu i jej prorok Ilia, który chciał stworzyć nową stolicę świata. Sztuka na podstawie książki Włodzimierza Pawluczuka – mocna, surowa, poruszająca.
Inne wydarzenia
Spotkanie z prawnuczką Zygmunta Glogera
Dom Talmudyczny w Tykocinie, sobota 1 marca
Zygmunt Gloger, badacz polskiej kultury, autor „Encyklopedii staropolskiej”, będzie bohaterem spotkania, w którym udział weźmie jego prawnuczka, Magdalena Zawidzka-Kwiatkowska.
„Zabytki jako świadkowie historii – strój modlitewny”
Muzeum w Tykocinie, niedziela 2 marca
Kolejne spotkanie z cyklu o historii materialnej. Tym razem przyjrzymy się stroju modlitewnemu i jego roli w dawnych społeczeństwach.
Zapusty w Skansenie – tradycje ostatnich dni karnawału
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, niedziela 2 marca
Barwne widowisko na zakończenie karnawału! W programie: ludowe zespoły i karnawałowe zabawy, pokazy dawnych zwyczajów (jak palenie kukły zimy), warsztaty smażenia pączków i faworków, ognisko i potańcówka z muzyką na żywo. Zapusty to doskonała okazja, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych ludowych obrzędów. (hp)