SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Kwiecień 22, 2021

W pow. sokólskim powstanie ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Budynek Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Wyszyńskiego 1. fot. Katarzyna Cichoń
W Sokółce powstanie Ośrodek Dziennego Pobytu dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie to pierwsze miejsce w powiecie sokólskim, oferujące dzienny pobyt i wsparcie osobom ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością.

 

– To bardzo potrzebny projekt, pierwszy w powiecie ośrodek dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Głównym celem powołania tej placówki jest aktywizacja i integracja społeczna takich osób, przeciwdziałanie ich marginalizacji. W ośrodku będą rozwijały umiejętności i kompetencje społeczne – podkreśla Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał w czwartek (22.04) na uruchomienie tego ośrodka 400 tys. złotych z funduszy europejskich.

– W ramach tego projektu również rodzice i opiekunowie otrzymają pomoc, wsparcie psychologiczne, skorzystają ze szkoleń podnoszących kompetencje. Będą mogli zadbać o swoje zdrowie i własne potrzeby, wiedząc, że ich podopieczni otrzymują w tym czasie wsparcie terapeutyczne oraz właściwą opiekę – dodaje Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Ośrodek utworzy Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI. Będzie funkcjonował cały rok, przez 5 dni w tygodniu, od godziny 7.00 do 15.00. (mt/mc)