Studia będą trwały trzy lata i zakończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Studenci oprócz standardowej edukacji będą uczestniczyli w dodatkowych szkoleniach z umiejętności komunikacji z pacjentem i z fotografii stomatologii. Otrzymają także odzież i obuwie medyczne.
Higienistka stomatologiczna jest członkiem zespołu stomatologicznego o bardzo szerokim zakresie obowiązków. Do jej najważniejszych zadań zalicza się: prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach, kształtowanie postaw prozdrowotnych, prowadzenie działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży w zakresie higieny stomatologicznej i działania profilaktyczne.
W gabinecie stomatologicznym higienistka jest prawą ręką lekarza dentysty. Przygotowuje sprzęt i stanowisko pracy lekarza, organizuje pracę w gabinecie, wykonuje czynności administracyjne i prowadzi dokumentację związaną z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego. Przeprowadza również wstępne badanie pacjentów oraz – pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty – wykonuje szereg zabiegów profilaktyczno-leczniczych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, fluoryzacja kontaktowa, lakowanie zębów.
Studenci będą mieli zajęcia z zakresu nauk podstawowych, takich jak anatomia i histologia, fizjologia narządu żucia, biochemia, biofizyka, które przygotują ich do rozumienia zmian zachodzących w organizmie człowieka. Kierunek ma charakter praktyczny, tak więc szczególny nacisk zostanie położony na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.
Jedynym kryterium przyjęć jest wynik maturalny z jednego z czterech przedmiotów, tj. biologii, chemii, matematyki lub fizyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji dostępne są tutaj. (mt/mc)