Wierszalin każdego dnia będzie proponował koncerty fortepianowe na powietrzu, słuchanie słuchowisk radiowych, oglądanie projekcji filmowych oraz zobaczenie uliczki poetów.
Festiwal rozpocznie się premierą widowiska „Tańczyć Konrada”. Będzie to połączenie aktorskiego wykonania Wielkiej Improwizacji Konrada, który jest uwięziony w celi (w rolę tą wcieli się Rafał Gąsowski) z „tańcem jego wolnej duszy”, czyli improwizowaną etiudą baletową tańczoną przez wybitnego polskiego artystę młodego pokolenia – Bartosza Zyśka.
Podczas festiwalu można też będzie obejrzeć premierę spektaklu pt. „Panie Malczewski”. Widz ma okazję poznać tu bardziej i mniej znane wątki z życia Antoniego Malczewsakiego oraz poznać fragmenty jego dzieła „Maria. Powieść Ukraińska”.
Wśród licznych festiwalowych propozycji teatralnych nie zabraknie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza: – To literacki ślad okresu bodaj najszczęśliwszego w życiu Mickiewicza, okresu najbardziej niefrasobliwego, pozbawionego poważnych dylematów i trosk. W lipcu przypomnimy świat, w którym „Ballady i romanse” powstały: Wileńszczyzna rok 1819 – zapowiadają organizatorzy.
Będzie też muzyka Chopina, Liszta, Schuberta czy Schumana. Ich utwory zaprezentują finaliści XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie podczas Koncertów Chopinowskich.
Na scenie kameralnej Teatru Wierszalin zagości też Anna Maria Jopek, którą bez wątpienia można uznać za jedną z ciekawszych, polskich artystek.
Tak jak w ubiegłym roku na festiwalu będzie uliczka poetów. Z festiwalowych mównic będzie można usłyszeć wiersze w wykonaniu aktorów.
Teatr Wierszalin na realizację festiwalu otrzymał z budżetu województwa 110 tys. zł. Na część wydarzeń trzeba kupić bilety, które dostępne są na stronie organizatora wydarzenia.