SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Czerwiec 30, 2020

Śniadencja. Robot da Vinci pomaga chirurgom w skomplikowanych operacjach

źródło: SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku
Już 150 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Większość z nich to zabiegi urologiczne polegające na usunięciu raka prostaty. Zabiegi wykonano również na pacjentach chorych na raka jelita grubego.

 

Pierwszy zabieg w „Śniadecji” z wykorzystaniem robota da Vinci odbył się na początku lutego zeszłego roku. Niedawno została wykonana operacja trzustki, którą przeprowadzili lekarze z oddziału chirurgii. Kierownik oddziału urologii onkologicznej i ogólnej Robert Kozłowski twierdzi, że prawdopodobnie był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce z użyciem robota da Vinci.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii podczas zabiegów chirurgicznych chorzy odczuwają znikomy ból po operacji, krócej przebywają w szpitalu i szybciej dochodzą do zdrowia. Istnieje również mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku jest jednym z nielicznych ośrodków medycznych w Polsce, gdzie są przeprowadzane zabiegi z wykorzystaniem takiego robota. Urządzenie kosztowało ponad 12,3 mln złotych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pochodzi na ten cel prawie 10,5 mln złotych, natomiast ponad 1,8 mln złotych samorząd wojewódzki przekazał w ramach wkładu własnego. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl