SŁUCHAJ ONLINE

Wiadomości

Wrzesień 15, 2021

Rodzinne warsztaty w PMKL. Fachowcy pokażą jak wykonywać szydełkiem szmaciane dywaniki

Dwie kobiety wykonują szmaciane dywaniki źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje w niedzielę (19.09) kolejne warsztaty rodzinne. Tym razem będzie można nauczyć się na nich wykonywania szydełkiem szmacianych dywaników.

 

Kto z nas nie pamięta domów naszych babć, w których podłogi zdobiły kolorowe dywaniki. Do ich wykonania potrzeba nie wiele – szydełko i trochę szmatek. Dawniej gdy kończono pracę w polu i nastawała późna jesień, gospodynie zabierały się do cięcia niepotrzebnych tkanin.

Z taśm, które uzyskano z pociętych ubrań, wiązano supełki przy użyciu szydła. Trud pracy Pani domu zawsze się opłacał, bo w efekcie domownicy mieli ciepłe posłanie na podłodze, a jego wielobarwna kolorystyka rozświetlała wnętrza chat, czyniąc je bardziej przyjemnym.

Warsztaty wykonywania szydełkiem szmacianych dywaników poprowadzą instruktorki ze Stowarzyszenia „My dla innych”, które na zajęciach często wykorzystują materiały nadające się do recyklingu, czyli ponownego wykorzystania. Tym razem będą to, niepotrzebne już, ubrania i inne tkaniny. Przerobione na dywaniki, znów będą cieszyć oko.

Podczas warsztatów, każdy z uczestników nauczy się wykonywania dywanika od podstaw, od dobierania kolorów i cięcia szmatek, po sprawne posługiwanie się szydełkiem. To technika, którą bez trudu mogą opanować i dzieci, i dorośli.

Do czego dzisiaj mogą się przydać gałgankowe dywaniki? Grubsze nieźle się sprawdzają na podłodze, w łazience czy kuchni, cieńsze, wykonane mniejszym szydełkiem, mogą zastąpić serwetki. Reszta zależy od naszej wyobraźni. Kiedy już poznamy technikę, możemy ją wykorzystać na sto różnych sposobów.

Zapisy na warsztaty przyjmowane są na godzinę: 10.00, 12.00, 14.00. Zgłaszać się można telefonicznie: 509 336 816 lub e-mailowo: edukacja@pmkl.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. (mt)