„Seweryn Nowakowski był polskim politykiem samorządowym, zasłużonym dla rozwoju miasta Białegostoku. W latach 1931 – 1934 był on Komisarzem Rządowym Białegostoku, a w latach 1934 – 1939 był Prezydentem Miasta Białegostoku. Konsekwentnie realizowane przez niego projekty inwestycyjne oraz działania mające na celu poszukiwanie płaszczyzn dialogu i wzajemnego poszanowania ludzi o różnych przekonaniach, powodowały, że jego działalność miała istotną rangę społeczno-gospodarczą dla rozwoju cywilizacyjnego miasta Białegostoku. Za zasługi na polu pracy samorządowej i społecznej, Seweryn Nowakowski został odznaczony w 1934 r. przez Prezydenta Rzeczyspospolitej – Ignacego Mościckiego, Złotym Krzyżem Zasługi” – czytamy w treści przyjętej uchwały.
Po wybuchu II wojny światowej Nowakowski nadal pełnił urząd, mimo możliwości wyjazdu na Zachód. Po aresztowaniu przez NKWD zaginął bez wieści. Prawdopodobnie został wywieziony do ZSRR.
– Z inicjatywy Seweryna Nowakowskiego rozpoczęto m.in. elektryfikację i kanalizację naszego miasta, porządkowanie i brukowanie ulic, budowę wiaduktu łączącego Antoniuk z centrum miasta, budowę Domu Ludowego, czyli obecnego Teatru Dramatycznego. Za czasów jego działalności rozpoczęto także budowę Parku Miejskiego, obecnych Plant, powstała łaźnia miejska przy ul. Słonimskiej, wybudowano szkoły, szpitale, hale targowe oraz rozpoczęto budowę ośrodka rekreacyjnego na Dojlidach – mówi Marcin Minasz, zastępca dyrektora departamentu urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Pomysł uhonorowania prezydenta Sybiraka zgłoszono wcześniej do Budżetu Obywatelskiego. Poparło go ponad 1,6 tys. mieszkańców miasta.
Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano w budżecie obywatelskim na blisko 280 tys. złotych. (mt)