6 stycznia prawosławni w Polsce świętowali wigilię Bożego Narodzenia, a 7 i 8 stycznia obchodzą pierwszy i drugi dzień tych wyjątkowych świąt.
Tradycje związane z Bożym Narodzeniem są dla prawosławnych niezwykle istotne. Wierni podkreślają, że święta mają charakter głęboko rodzinny i duchowy.
– Spotykamy się na nabożeństwie w cerkwi, a potem przy wspólnym stole na świątecznym obiedzie lub wieczerzy. Śpiewamy kolędy i czekamy na Mikołaja, który przynosi radość dzieciom – opowiadają wierni.
Ojciec Piotr Makal z parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku zwraca uwagę na podobieństwa do tradycji katolickich.
– To święto narodzenia Chrystusa, który jest w centrum wydarzeń, zwłaszcza w Eucharystii. Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach i przyjmowania Komunii Świętej – podkreśla duchowny.
Różnica w dacie obchodów świąt wynika z użycia kalendarza juliańskiego, który obowiązywał we wszystkich Kościołach prawosławnych do I wojny światowej. W rezultacie Boże Narodzenie w tradycji prawosławnej przypada 13 dni później niż w kalendarzu gregoriańskim.
Święta prawosławne łączą tradycję, wiarę i rodzinne spotkania, stanowiąc wyjątkowy czas refleksji i radości. (ew)
Relacja Ernest Wójcika: