SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Kwiecień 30, 2021

Poseł KO interweniuje ws. ulg dla białostockich przedsiębiorców

centrum Białegostoku widziane z lotu ptaka fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Poseł Koalicji Obywatelskiej i białostoccy radni tej partii apelują do premiera Morawieckiego, aby wsparł budżet Białegostoku kwotą ponad pół miliona złotych. Pieniądze te byłyby przeznaczone na pomoc finansową przedsiębiorcom, którzy prowadzą ogródki gastronomiczne w mieście.

 

Interpelacja posła Krzysztofa Truskolaskiego do szefa rządu jest pokłosiem ostatniej sesji miasta, podczas której radny niezależny Maciej Biernacki zgłosił pomysł, aby z powodu pandemii zwolnić restauratorów z opłat za teren, na którym ustawiają stoliki. Następnie radny zmienił propozycję, aby opłata za dzierżawę wynosiła 1 grosz. Projekt ten poparli radni PiS, z kolei Koalicja Obywatelska, która ma więklszo0śc w radzie była przeciw, tłumacząc, że miasto nie ma pieniędzy.

Dlatego poseł Truskolaski postanowił interweniować w tej sprawie, zwracając się do premiera o rekompensatę ewentualnych ulg dla przedsiębiorców.

– Mam nadzieję, że radni PiS-u również będą chcieli zaapelować do Pana Premiera, aby te pieniądze zostały zrekompensowane przez polski rząd dla Białegostoku i aby przedsiębiorcy rzeczywiście mogli cieszyć się tym zerowym czynszem – mówi poseł Truskolaski.

Przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym dodaje, że wprowadzenie kolejnych ulg będzie możliwe jedynie po pozytywnej odpowiedzi premiera.

– Deklarujemy, że jeżeli byłaby taka odpowiedź na interpelację posła, jako klub radnych podejmiemy się takiej inicjatywy uchwałodawczej, aby taka bonifikata w naszym mieście była – informuje Łukasz Prokorym.

W Białymstoku nadal obowiązuje o połowę niższa, niż w 2019 roku, kwota za dzierżawę terenu pod ogródek gastronomiczny. (ea/mc)