
– Układając programy zajęć z przedmiotów, których jestem koordynatorem, takich jak: architektura krajobrazu i terenów zieleni; studia i plany zagospodarowania przestrzennego; planowanie regionalne; praktyka inwentaryzacyjna urbanistyczna czy tematy prac dyplomowych zawsze staram się wykorzystać aktualne zapotrzebowanie na projekty architektoniczne czy urbanistyczne w różnych miejscach naszego regionu. Chętnie korzystam ze zgłaszających się przedstawicieli samorządów gmin czy miast – co ciekawe są często nimi nasi absolwenci, czy byli dyplomanci – a także wykorzystuję kontakty z własnej wieloletniej praktyki projektowej architektoniczno-urbanistycznej – mówi dr hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PB, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, która z ramienia wydziału koordynuje współpracę z UM w Hajnówce.
Studenci opracowali już inwentaryzację urbanistyczną oraz dendrologiczną wskazanych terenów. Kolejnym krokiem będzie praca nad koncepcjami zagospodarowania parków kieszonkowych wraz z projektami zieleni i doborem gatunków roślin. Projekty mają być gotowe do końca lutego.
Parki kieszonkowe to niewielkie zielone enklawy, które powstają obecnie w wielu miastach na świecie. Są pomysłem na załagodzenie skutków tzw. betonozy. Nadmierne uszczelnianie powierzchni poprzez ich betonowanie i asfaltowanie sprawia bowiem, że zakłóca się naturalny obieg wody. Zakładanie parków kieszonkowych nie tylko poprawia bilans wodny, ale też służy estetyce miast, umożliwia mieszkańcom odpoczynek wśród zieleni, może też wpływać na zachowanie lokalnych gatunków zwierząt i owadów. (mt)