
Urządzenie składa się z podstawy oraz mechanizmu rotacyjnego oraz sprężyn pozwalających na regulację obciążenia. Na urządzeniu w zależności od potrzeby możemy oddzielnie wykonywać ruchy zgięcia i prostowania, odchylenia promieniowego i łokciowego nadgarstka oraz ruchy rotacyjne przedramienia. Dzięki prostej i kompaktowej budowie możliwe jest postawienie urządzenia na stoliku i wykonywanie ćwiczeń podczas przerwy w pracy czy też w domu w trakcie oglądania ulubionego programu.
– Pomysł jest wynikiem tego, że ciągle słyszymy o bólu nadgarstka i wynikających w związku z tym trudnościach. Ból nadgarstka może być wynikiem długotrwałej pracy w niefizjologicznych, czyli nienaturalnych warunkach. Dochodzi do nich chociażby podczas pisania na klawiaturze komputera, ale również w trakcie długotrwałej pracy np. na liniach montażowych. Na bóle nadgarstka cierpią także ludzie starsi, u których może to być związane z postępującymi zwyrodnieniami stawów – mówi dr inż. Piotr Borkowski z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Autorami wynalazku są dr inż. Piotr Borkowski z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i Natalia Wisińska, studentka kierunku inżynieria biomedyczna. Wynalazek opracowano w ramach pracy inżynierskiej „Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego”. (mt)
O urządzeniu opowiada dr inż. Piotr Borkowski z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: