Wybrano Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Hospicjum w Suwałkach, Szpital Powiatowy w Kolnie oraz Centrum Medyczne Revita, które będzie działało w Białymstoku i Łomży.
– Tak się składa, że wszystkie te placówki są również stacjonarnymi punktami szczepień. To, że będą wyjeżdżały do pacjentów, nie zwalnia ich z wypełniania podstawowego zadania. W tej chwili nie jest tak, że szczepienia nie odbywają się w domach pacjentów. Od 25 stycznia wykonano je u około 200 osób – mówiła Zastępca Dyrektora ds. Świadczeniobiorców NFZ Agata Dyszkiewicz.
Szczepienie w domu pacjenta przysługuje obłożnie chorym, którzy nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do punktu stacjonarnego. Szacuje się, że takich osób w Podlaskiem jest 3 tysiące. W ich przypadku obowiązuje również inny system zapisywania się na szczepienie.
– Nie korzystamy z rejestracji na szczepienia przez infolinię i stronę internetową. W tym przypadku pacjent i jego opiekunowie zgłaszają się do swojego lekarza rodzinnego. Lekarz dokonuje kwalifikacji wstępnej pacjenta, bo zna swoich pacjentów od wielu, wielu lat i jest w stanie stwierdzić czy jest on obłożnie chory oraz czy wymaga szczepienia w warunkach domowych – wyjaśniała Agata Dyszkiewicz.
Obecnie w województwie podlaskim jest 256 miejsc, w których można się zaszczepić. Szczepionka jest bezpłatna dla pacjentów, płaci NFZ, za każdą osobę 141 złotych. (ea/mc)