SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Listopad 20, 2020

Podlaskie. Kolejne pieniądze na wsparcie służby zdrowia w walce z pandemią

Cztery respiratory w sali szpitalnej fot. SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku
Podlaskie jednostki zdrowia mogą liczyć na kolejny zastrzyk gotówki z budżetu województwa. Decyzją zarządu województwa 2,7 mln złotych zostanie przeznaczonych na zakup środków ochrony osobistej i do dezynfekcji, oraz na zakup respiratorów i specjalistyczne łóżka dla chorych na COVID-19.

 

– Nieustannie wspieramy w walce z pandemią  jednostki ochrony zdrowia podlegające samorządowi. Dzięki podjętej dziś decyzji kolejne środki trafią do naszych jednostek. Pozwolą one na zakup środków ochrony osobistej oraz środków dezynfekcyjnych, które jak wiemy, bardzo szybko się zużywają. Pieniądze z budżetu województwa wesprą też powstający obecnie w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku oddział dla pacjentów chorych na COVID-19 – mówi marszałek Artur Kosicki.

Na zakup środków ochrony osobistej i do dezynfekcji przeznaczono 1,91 mln złotych. Wsparcie trafi do dziewięciu jednostek. Po 300 tys. złotych otrzymają: Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii, Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach i Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Z kolei 170 tys. złotych to pula wsparcia dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Kwota 150 tys. złotych pozwoli wesprzeć Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży. Pomoc na ten cel otrzymają także: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach – 75 tys. złotych i SP ZOZ Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach – 15 tys. złotych.

Według prognozy przekazane pieniądze pozwolą placówkom medycznym zabezpieczyć się w środki ochrony indywidualnej oraz do dezynfekcji do końca roku.

Z kolei ponad 800 tys. złotych trafi na zakup respiratorów i łóżek dla „covidowych” pacjentów w Śniadecji. Z tej kwoty ponad 581 tys. złotych zostanie przeznaczonych na zakup czterech respiratorów i prace związane z utworzeniem łóżek intensywnej terapii dla pacjentów chorych na COVID-19.

Dzięki dotacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego zostanie też uruchomionych 85 łóżek zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Na ten cel szpital otrzyma blisko 218 tys. złotych z budżetu województwa. W ramach dofinansowania planowane jest częściowe sfinansowanie prac modernizacji instalacji gazów medycznych, elektrycznej, teleinformatycznej i zakupu rozdzielaczy tlenu. (mt/mc)

 

 

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl