
W programie gry i zabawy muzyczne oraz tańce: walczyki, mazurki, polki, których nie tylko można będzie posłuchać, ale także do nich „potupać”.
Spotkanie to też okazja do przypomnienia sobie tradycji rodzinnego i sąsiedzkiego piknikowania z muzyką i śpiewem, które kiedyś były bardzo popularne, a współcześnie ustąpiły miejsca innym rozrywkom, takim jak choćby grillowanie.
Piknik towarzyszy wystawie „Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu”.
Kapela Batareja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Tworzą ją fascynaci tradycyjnej muzyki i tańca z różnych części Polski. Ich koncerty to fuzja muzyki wschodniego pogranicza grana na cymbałach, akordeonie, skrzypcach, bębenku obręczowym i barabanie.
Zespół gra na potańcówkach wiejskich i miejskich oraz na imprezach plenerowych. W 2017 i 2018 roku Kapela prowadziła cykl zajęć dla animatorów w ramach projektu „Mały Kolberg na Podlasiu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach projektu „EtnoPodlasie”. Gościła w Centrum Kultury i Edukacji Polskiej PLUS w Brukseli. Zdobyła tytuł honorowy Open_Slow 2018 podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu, jest także laureatem konkursu „Stara Tradycja”. W 2018 roku ukazała się płyta Kapeli, „Mały Kolberg. Niezbędnik cz.II – Podlasie”, na której można usłyszeć tańce i zabawy taneczne w jej wykonaniu. W tym samym roku nagrała klip do utworu „Kujawiaczek”.
W czasie pandemii Kapela Batareja muzykuje i kolęduje po miejskich osiedlach i na podlaskich wsiach.
Kapela gra w składzie: Julita Charytoniuk – baraban, bębenek obręczowy, śpiew, Magdalena Dąbrowska – skrzypce, taniec, Zbyszek Rusiłowicz – cymbały, klarnet i Mateusz Tymura – akordeon, śpiew. (mt)