Już ponad 700 wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych wpłynęło do ZUS w Podlaskiem. Ich rozpatrywanie rozpocznie się 1 października.
– Zainteresowanie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże. Klienci przychodzą do ZUS-u i pytają m.in czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawnia do świadczenia. Odpowiedź brzmi nie, ponieważ orzeczenie to nie jest dokumentem równoważnym z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS.
Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie, którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest: orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 roku) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.
Co ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i z powodu wieku, ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny.
Z ponad 26 tys. wszystkich osób, które w województwie podlaskim mogą ubiegać się o świadczenie do osób niesamodzielnych jedynie 5,4 tys. ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, a 15,5 tys. to nestorzy w wieku 75 i więcej lat, które potencjalnie mogą wystąpić o wydanie takiego orzeczenia.
W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. (mt/mc)