Projekt został zrealizowany w zeszłym roku, ale dopiero teraz dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Białymstoku w wysokości 50 tys. złotych udało się zakupić profesjonalny teleskop. Koszt całej inwestycji to ponad 4 mln złotych.
– W momencie, w którym zostałam nauczycielem to było jedynym moim marzeniem, aby w szkole, w której pracuje było obserwatorium. Najpierw chciałam zbudować na budynku szkoły, ale to się nie udało. Pojawił się budżet obywatelski i w związku z tym udało się moje marzenie zrealizować – mówi Jolanta Trofimiuk, nauczycielka fizyki w VII LO w Białymstoku.
To pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne w województwie podlaskim wyposażone w pełną automatykę i z tak profesjonalnym sprzętem.
– Zainstalowany teleskop służy w głównej mierze do obserwacji słońca. Jednakże jest on na tyle uniwersalny, że użytkownik w łatwy sposób może przekonwertować jego budowę i wtedy teleskop będzie służył zarówno obserwacjom nocnym i będzie można podziwiać księżyc, planety i galaktyki. A także obserwacjom dziennym chociażby otaczającej nas przyrody – przekonuje Wojciech Burzyński, prezes białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński uważa, że obserwatorium jest wyjątkowe.
– Obserwatorium daje możliwości, żeby młodzi ludzie mieli szansę doświadczalnie poznawać naukę. Dzisiaj nie ma barier. Granice się zacierają w dostępności do wiedzy i nauki – podkreśla Przemysław Tuchliński.
W obserwatorium będą się odbywały warsztaty astronomiczne. Z sali widowiskowo-teatralnej uczniowie będą korzystać na bieżąco, ponieważ w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku jest m.in. profil teatralny i wokalny. (hk)