SŁUCHAJ ONLINE
Sierpień 16, 2019

Rocznica wybuchu powstania w getcie. Okolicznościowa wystawa u Sleńdzińskich

źródło: Galeria im. Sleńdzińskich
Z okazji przypadającej w piątek (16.08) 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim w Galerii im. Sleńdzińskich można oglądać okolicznościową wystawę. Wstęp na nią jest wolny.

 

Na ekspozycji prezentowane są kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej niepublikowane, wykonane przez anonimowego niemieckiego żołnierza w sierpniu 1943 roku. Są ostatnim świadectwem bytności białostockich Żydów.

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok wraz ze Społecznym Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu. Wystawę będzie można oglądać do końca roku.

Okupanci niemieccy utworzyli getto w Białymstoku 26 lipca 1941 roku. Zgromadzono w nim nie tylko Żydów białostockich, ale także pochodzących z wielu miejscowości przedwojennego województwa. Na dwa lata jego granice stały się przestrzenią życia i śmierci, ostatnim adresem Żydów Białostocczyzny. W koszmarnych warunkach nie pozostawało nic do stracenia. Wśród żydowskiej młodzieży skupionej w kilku niezależnych organizacjach zrodził się pomysł o zbrojnym oporze. 16 sierpnia 1943 roku wybuchło powstanie. Walki z batalionem policji SS oraz dwoma batalionami określanymi jako Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (ROA – jednostka złożona głównie z Rosjan i Ukraińców kolaborująca z Niemcami). Koniec wszyscy znamy. Walki trwały 4 dni, do 20 sierpnia. Po stłumieniu oporu mieszkańcy getta zostali deportowani do niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince, Majdanku i Auschwitz, gdzie prawie wszyscy zginęli w komorach gazowych.

Powstanie w białostockim getcie było drugą pod względem wielkości żydowską rewoltą w Europie, po powstaniu w getcie warszawskim. Z ok. 40 tys. Żydów mieszkających w Białymstoku wojnę przeżyło zaledwie kilkuset. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
wiszowata@akadera.bialystok.pl