SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Kwiecień 18, 2019

Obniżka PIT to mniejsze wpływy do budżetu. Białystok może stracić ponad 40 mln złotych rocznie

O ponad 40 mln złotych mogą zmniejszyć się wpływy do budżetu Białegostoku po obniżce PIT-u – poinformował prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Niższy PIT z 18 do 17 procent to jeden z elementów „Piątki PiS-u”.

 

O tej zmianie rozmawiali przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, której przewodniczy prezydent Białegostoku. Według ich szacunków propozycja Ministerstwa Finansów doprowadzi do obniżenia wpływów do budżetów miast zrzeszonych w Unii Metropolii o blisko 1,5 mld złotych rocznie.

– Nie jesteśmy przeciwko obniżce podatków, ale nie może to dziać się kosztem samorządów. Dlatego oczekujemy rekompensaty; przede wszystkim żądamy podwyższenia udziału miast na prawach powiatu we wpływach z podatku PIT o ponad 5 punktów procentowych. Oczywiście również dla innych samorządów, począwszy od województw, a kończąc na najmniejszych gminach – mówi Tadeusz Truskolaski.

Prezydenci 12 największych polskich miast tworzących Unię Metropolii Polskich będą ubiegać się o spotkanie w tej sprawie z premierem oraz ministrem finansów. (ea/mc)