Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne wykorzystując zużyte gigantyczne łopaty turbin wiatrowych.
Po publikacji artykułu podsumowującego prace w ramach projektu badawczego Iskra w renomowanym czasopiśmie naukowym „Materials” wzbudzili zainteresowanie swoją innowacyjną koncepcją międzynarodowej grupy badawczej zajmującej się recyklingiem łopat turbin wiatrowych Re-Wind.
Dr inż. Filip Broniewicz z Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej przeprowadził godzinną prezentację dla badaczy z całego świata i studentów z Uniwersytetu Technologicznego w Georgii.
– Zaciekawiła ich możliwość tego, że możemy wykorzystać dość duże elementy, a więc nie będzie przygotowanie tych elementów tak energochłonne jak w wypadku mniejszych elementów. Uczestnicy prezentacji zwrócili uwagę na to, że jest to dobry pomysł, ponieważ nie spotkali się jeszcze z takim pomysłem. Byli ciekawi praktycznie wszystkiego. Myślę, że jest szansa na nawiązanie współpracy z naukowcami z Georgie w najbliższym czasie – mówi dr inż. Filip Broniewicz.
Zespół naukowców Politechniki Białostockiej od kwietnia 2023 roku pracuje nad projektem pt. „Wtórne wykorzystanie łopat turbin wiatrowych w konstrukcjach inżynierskich”, którego celem jest wykorzystanie materiału kompozytowego uzyskanego ze złomowanych łopat turbin wiatrowych do budowy drogowych ekranów akustycznych. Stwierdzili oni, że tak naprawdę nie istnieją dotychczas na świecie efektywne metody ponownego wykorzystania łopat turbin wiatrowych. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Mirosław Broniewicz, prof. PB z Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. (jd)
Dr inż. Filip Broniewicz z Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej mówi o swojej prezentacji dot. „Wtórnego wykorzystania łopat turbin wiatrowych w konstrukcjach inżynierskich”: