Od pół roku mieszkańcy Białegostoku mogą korzystać z pierwszej miejskiej tężni solankowej na osiedlu Pieczurki. Teraz magistrat planuje budowę trzech kolejnych obiektów, które tym razem będą wykonane w technologii „suchych tężni”. Władze miasta czekają na oferty wykonawców do środy, 20 listopada.
Trzy lokalizacje nowych tężni
Zgodnie z planami, nowe tężnie solankowe mają powstać w trzech popularnych parkach miejskich:
- Parku im. Jadwigi Dziekońskiej przy ul. Świętego Rocha,
- Parku im. Janiny Kurkowskiej-Spychajowej przy ul. Szkolnej,
- Parku Planty w okolicy ul. Akademickiej i Świętojańskiej.
Nowe obiekty będą różniły się od istniejącej tężni na Pieczurkach technologią działania. Będą to tzw. suche tężnie, w których rozpylany jest aerozol solny, zamiast tradycyjnego spływania solanki po gałęziach tarniny.
Źródło finansowania
Tężnie przy ul. Świętego Rocha i Szkolnej są realizacją projektów wybranych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Budowa tężni na Plantach to z kolei inwestycja inicjowana przez magistrat. W specyfikacji zamówienia podano, że obiekty mają być gotowe w ciągu kilku miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na 20 listopada.
Korzyści dla zdrowia
Specjaliści podkreślają, że tężnie solankowe mają korzystny wpływ na zdrowie. Działają jak ogromne filtry powietrza, nawilżając je i eliminując szkodliwe substancje. Regularne korzystanie z takich obiektów może wspierać leczenie infekcji dróg oddechowych, a także poprawiać ogólne samopoczucie.
Wprowadzenie technologii suchych tężni ma umożliwić korzystanie z ich właściwości przez większą liczbę mieszkańców, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Jeśli przetarg zostanie pomyślnie rozstrzygnięty, Białystok wzbogaci się o kolejne miejsca sprzyjające zdrowiu i rekreacji. (pc)