Od 1 listopada w Wysokiem Mazowieckiem, Mońkach i Łapach zaczną działać nowe poradnie diabetologiczne. Gabinety podpisały właśnie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poradnie w tych miastach będą działać przy szpitalach powiatowych.
W Wysokiem Mazowieckiem poradnia będzie czynna trzy razy w tygodniu : we wtorki w godzinach popołudniowych od 13:00 do 17:00, w środy i czwartki od 8:00 do 12:00. Podobnie poradnia diabetologiczna w Łapach będzie pracować trzy dni w tygodniu, w tym jeden dzień w godzinach popołudniowych od 14:00 do 18:00. W Mońkach diabetolog będzie przyjmował pacjentów dwa razy w tygodniu po 6 godzin.
Teraz w województwie podlaskim będzie 21 poradni diabetologicznych. – Ponieważ cukrzyca jest plagą naszych czasów, zależy nam na tym, że poradnia diabetologiczna była w każdym powiecie województwa podlaskiego – deklaruje Maciej Bogdan Olesiński dyrektor podlaskiego oddziału NFZ. – Do kompletu brakuje jedynie poradni w powiatach zambrowskim i sokólskim, ponieważ nikt nie zgłosił się do ogłoszonego przez NFZ konkursu. Kolejne konkursy w tych powiatach będą ponownie ogłaszane.
Cukrzyca to obecnie jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Jako choroba przewlekła i nieuleczalna wymaga długiego leczenia w ścisłej współpracy z lekarzem diabetologiem. Odpowiednia terapia pomaga spowolnić chorobę, uniknąć jej groźnych konsekwencji, a także poprawić komfort życia chorego.
Według szacunków NFZ w 2025 roku, aż o blisko 35% wzrośnie liczba pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że stan naszego zdrowia w połowie zależy od nas samych. To co jemy, czy się ruszamy, czy palimy papierosy jest dla naszego zdrowia istotniejsze od genów, warunków środowiskowych i opieki lekarskiej. (mt/mc)