SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Luty 23, 2021

Nie dla fermy w Kruszynianach. Poseł PO apeluje o objęcie wsi ochroną Parku Krajobrazowego

konferencja prasowa posła PO Roberta Tyszkiewicza źródło: FB Roberta Tyszkiewicza
O skuteczne objęcie ochroną krajobrazową Kruszynian apeluje podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. To kolejny już głos sprzeciwu w sprawie budowy kurników przemysłowych, które miałyby powstać w sąsiedztwie wsi.

 

Polityk złożył interpelację do marszałka województwa, Artura Kosickiego. Bo jak mówi, w sprawie ochrony Kruszynian, o której mówi się od wakacji, nic się nie zmieniło.

– My wspólnie ze społecznością tatarską, z organizacjami pozarządowymi zasugerowaliśmy rządowi i samorządowi województwa, aby tym sposobem było objęcie Kruszynian terenem Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, i w ten sposób zapewnienie stosownego poziomu ochrony tego miejsca. Od wakacji trwają w tej sprawie konsultacje, i nic więcej się nie dzieje. Natomiast proces inwestycyjny, choć dwukrotnie zatrzymany przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, nadal jest rozpatrywany – mówi poseł Robert Tyszkiewicz.

Poszerzenia Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej o część gminy Krynki chcą też działacze ze Stowarzyszenia Dolina Nietupy, którzy sprzeciwiają się przemysłowym inwestycjom na tym terenie.

– Mamy warunki do tego, żeby nasze gospodarstwa były ekologiczne, żeby mogły przyjmować też turystów. Rozwój jakiejkolwiek formy rolnictwa przemysłowego zamyka nam możliwości rozwoju. Tutaj interes dwóch rodzin inwestorów przekreśla możliwości rozwoju pół gminy. Nasze nieruchomości tracą na wartości. W takich miejscach są one niesprzedawalne – mówi prezes Stowarzyszenia, Maciej Sidorowicz.

W interpelacji do marszałka poseł Tyszkiewicz pisze, że planowana inwestycja zniszczy znajdujące się tam bogactwo kulturowo-przyrodnicze. Dlatego domaga się stanowczych działań, które uniemożliwią budowę kurników. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl