19 lutego mają swoje święto polskie środowiska naukowe i akademickie. Wtedy bowiem obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. Data jest nieprzypadkowa, zbiega się bowiem z rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych polskich naukowców – Mikołaja Kopernika. To znakomita okazja, by podkreślić osiągnięcia polskich naukowców i ich wkład w rozwój polskiej nauki oraz sztuki.
– Podczas uroczystości wręczenia nagród Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów uhonorowano naukowców za ich zasługi w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Gala wręczenia nagród z okazji Dnia Nauki Polskiej odbyła się w formule online – informuje Magdalena Grzęda-Zajkowska, z Działu Promocji Politechniki Białostockiej.
Wśród laureatów Nagrody Ministra Edukacji i Nauki znalazło się 5 naukowców Politechniki Białostockiej. Jedną z 22 nagród przyznanych za całokształt dorobku otrzymał prof. dr hab. inż. Jan Dorosz z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
Nagrodę w kategorii znaczących osiągnięć w zakresie działalności naukowej (wśród 40 nagród indywidualnych i zespołowych) odebrał prof. dr hab. Włodzimierz Wiktor Lewandowski z Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Oba wyróżnienia są przyznawane m.in. za działalność badawczo-naukową, której efekty mogą mieć komercyjne zastosowanie, także w zakresie opracowania nowych produktów, procesów, usług, czy znaczących ulepszeń.
Poza nagrodami indywidualnymi, doceniono również pracę zespołu specjalistów Politechniki Białostockiej w obszarze znaczących osiągnięć w zakresie działalności wdrożeniowej. Otrzymali ją naukowcy: prof. dr hab. inż. Dariusz Józef Butrymowicz, dr hab. inż. Kamil Leszek Śmierciew, prof. PB, dr hab. inż. Jerzy Gagan z Instytutu Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Nagroda, którą w sumie otrzymało 13 laureatów jest przyznawana indywidualnie lub zespołowo za praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej, a także za komercjalizację wyników działalności naukowej i wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego. (at)