SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Maj 30, 2019

„Metamorfozy Lalek”. Spektakle z całego świata w BTL i Akademii Teatralnej

fot. Ewelina Andrzejewska
21 spektakli w wykonaniu 17 profesjonalnych grup teatralnych z 11 krajów świata będzie mogła zobaczyć białostocka publiczność. W dniach 14 – 22 czerwca  odbędzie się 3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”.

 

Do Białegostoku przyjadą aktorzy m.in. z Grecji, Izraela, Japonii, Turcji czy Niemiec. Zespoły zaprezentują spektakle, które wywołają uśmiech na twarzy widza, ale też skłonią go do refleksji. Wydarzenie ma pokazać, że teatr lalek jest skierowany nie tylko do dzieci.

Mam nadzieję, że Białystok stanie się taką wyspą szczęśliwców, którzy będą mogli zobaczyć wiele ciekawych wydarzeń w obszarze teatru lalek dla dorosłych. Festiwal jest organizowany po to, żeby powalczyć nieco z takim stereotypem postrzegania teatru lakowego, tylko i wyłącznie dla dzieci. Ten festiwal ma nieco zmienić, być może, taką maskę Gombrowiczowską, którą nam kiedyś, gdzieś, ktoś przypiął – mówi dyrektor BTL-u Jacek Malinowski.

Ponadto w ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się prezentacje spektakli w wykonaniu studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

Spróbujemy wraz ze studentami pokazać, coś równie ciekawego . W tej chwili już wiemy, że pokażemy spektakl dyplomowy „Matki” w reżyserii Agaty Kucińskiej. Zaprezentujemy również efekty pracy indywidualnej Karoliny Martin, „Trzy ćwierci do śmierci”, ale też cały szereg mniejszych projektów. Głównie stawiamy na rok trzeci i reżyserów – zapowiada prorektor Akademii Teatralnej w Białymstoku prof. Wiesław Czołpiński.

Wstęp na wszystkie spektakle będzie bezpłatny, ale obowiązywać będą wejściówki, które od 6 czerwca będą dostępne w kasie Białostockiego Teatru Lalek. (ea/mc)