SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Wrzesień 18, 2020

,,Matematyka w obiektywie’’. Niezwykła wystawa w Galerii Alfa

źródło: Politechnika Białostocka
Tangensoidy w lesie, spirala logarytmiczna na klatce schodowej, napotkany przypadkiem cienisty trójkąt – mieszkańcy Białegostoku mogą już oglądać zdjęcia, które udowadniają, że wszystko wokół nas jest lub może być matematyką. Wystawę ,,Matematyka w obiektywie’’ zorganizowały Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM oraz Podlaski Instytut Kultury.

 

Wystawa w piątek (18.09) stanęła w Galerii Alfa w Białymstoku. Zdjęcia udowadniają, że przedmioty i zjawiska wokół nas odzwierciedlają pojęcia, zasady i prawidłowości matematyczne.

– Dla matematyków jest naturalne, że obiekty, na które patrzymy, kojarzymy z równaniami, opisami matematycznymi. Osoba, która nie zajmuje się matematyką na co dzień, nie widzi tak świata. Ta wystawa łączy ze sobą pięknie, w sposób interdyscyplinarny, sztukę i matematykę – mówiła podczas wernisażu wystawy dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

– Czy w ogóle kultura i matematyka mają ze sobą coś wspólnego? Okazuje się, że tak, i że pojęcie kultury matematycznej zaczyna być coraz lepiej postrzegane i coraz bardziej doceniane – podkreśliła Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.

Prezentowane w galerii zdjęcia zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów, które organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, większość – z województwa podlaskiego.

Konkurs ma już dziesięć lat. – Cieszę się, że Podlaski Instytut Kultury otworzył się także na szeroko rozumianą kulturę matematyczną. To nie jest tylko biegłość rachunkowa, ale dostrzeganie matematyki wokół siebie, kojarzenie faktów, logiczne myślenie i wiele innych rzeczy, które widać w tej wystawie – powiedział dr inż. Rajmund Stasiewicz, kierownik Centrum Popularyzacji Matematyki ,,SIGNUM”, działającego przy Wydziale Informatyki PB.

Wystawę można oglądać w Galerii Alfa do 16 października – naprzeciw wejścia od ul. Świętojańskiej. (źródło: PB/mc)

 

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl