SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Luty 22, 2021

Lewica proponuje, aby właściciele lokali nie płacili za koncesję na alkohol. Przez jakiś czas

Biały kieliszek na szarym murze fot. Małgorzata Turecka
Burmistrz Sokółki odstąpi od pobierania opłat za sprzedaż alkoholu, władze Czarnej Białostockiej zastanowią się, a prezydent Białegostoku nie przychylił się do tej propozycji – poseł Lewicy Paweł Krutul przedstawił efekty swojej interwencji, która miałaby pomóc właścicielom lokali przetrwać trudny czas pandemii.

 

W ubiegłym miesiącu polityk zwrócił się do włodarzy podlaskich miast z prośbą o nie pobieranie koncesji od osób, które prowadzą gastronomię. Odpowiedziało kilku samorządowców.

– Pani burmistrz Sokółki zwolniła właścicieli lokali z opłaty do grudnia 2021 roku. Burmistrz Czarnej Białostockiej odpisał, że będzie opiniował, żeby również na terenie gminy koncesji nie pobierać. Odpowiedział nam również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który informuje, że nie przewiduje skierowania do Rady Miasta Białystok wniosku o uchwałę w tej sprawie.

Równocześnie Lewica złożyła w sejmie projekt ustawy dotyczący rekompensat dla samorządowców za nie naliczanie opłat za sprzedaż alkoholu.

– Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość zgodziłoby się na to, to każdy samorząd przedstawiałby wyliczenia do premiera Mateusza Morawieckiego i na podstawie tych danych kwoty te byłby zwracane – dodawał Paweł Krutul.

Rekompensata dla samorządowców miałaby wynieść 100 procent. (ea/mc)