
Czy design może wspierać bioróżnorodność? Aleksandra Jakuć z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej udowadnia, że tak! Jej modułowy system donic wodnych Hydro-sfera został zaprezentowany podczas prestiżowej wystawy Collectible 2025 w Brukseli.
Hydro-sfera to nie tylko innowacyjny projekt, ale także hołd dla polskiej tradycji wzorniczej XX wieku. Donice inspirowane są betonowymi formami z lat 60. i 70., jednak ich funkcja jest nowoczesna – wspierają ekosystemy wodne, przyczyniając się do rozwoju miejskiej bioróżnorodności.
– Celem całej instalacji jest tworzenie miejskich oaz bioróżnorodności, w których technologia łączy się z naturalnymi procesami ekosystemowymi – tłumaczy Aleksandra Jakuć.
Interdyscyplinarna współpraca dla zrównoważonej przyszłości
Projekt powstał we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin. Studio Centrala, specjalizujące się w hydrobotanice, oraz biolog Stanisław Płonowski pomogli stworzyć rozwiązanie łączące design z nauką i ekologią.
Collectible 2025 – prestiżowa scena dla nowoczesnego wzornictwa
Wystawa Collectible to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie designu. Co roku gromadzi artystów, projektantów i ekspertów, wyznaczając nowe trendy. Hydro-sfera Aleksandry Jakuć doskonale wpisała się w ideę wydarzenia, łącząc sztukę, innowacje i ekologię.
Odsłuchaj rozmowę i poznaj kulisy projektu!
Jak wyglądała praca nad Hydro-sferą? Jakie wyzwania wiążą się z projektowaniem ekologicznym?
Posłuchaj rozmowy Pawła Cybulskiego z Aleksandrą Jakuć:
Odtwarzacz plików dźwiękowych