Studia dualne na kierunku elektrotechnika na Politechnice Białostockiej to wyjątkowe połączenie teorii z praktyką. Studenci zdobywają wiedzę w salach wykładowych, a jednocześnie odbywają płatne praktyki w renomowanych firmach. W najnowszej audycji z cyklu „Dobry Kierunek” Adam Jakuć rozmawiał z Łukaszem Sokołowskim, studentem trzeciego roku tego kierunku, który podzielił się swoimi doświadczeniami z nauki i pracy zawodowej.
Na Politechnice Białostockiej elektrotechnika jest realizowana w modelu studiów dualnych, które łączą zajęcia teoretyczne z intensywnymi praktykami zawodowymi. Jak wyjaśnia Łukasz, podczas trzech lat studiów licencjackich studenci odbywają 12 miesięcy płatnych praktyk w firmach z branży.
– Praktyki odbywają się głównie w wakacje, co pozwala w pełni skupić się na nauce podczas roku akademickiego. Dzięki temu zdobywamy doświadczenie i pracujemy w zawodzie – ja akurat jako młodszy asystent projektanta – mówi Łukasz.
Posłuchaj audycji Dobry kierunek: Elektrotechnika -studia dualne.
Nowoczesne technologie i świetne perspektywy
Podczas praktyk Łukasz zajmuje się projektowaniem instalacji automatyki przemysłowej dla elektrociepłowni w Białymstoku. Doświadczenie zdobyte w pracy zawodowej pozwala mu lepiej zrozumieć zagadnienia poruszane na zajęciach, takie jak sterowniki programowalne czy systemy automatyki.
– To, czego uczymy się na studiach, ma bezpośrednie przełożenie na moją pracę. Dzięki zajęciom na Politechnice opanowałem programy takie jak e-Plan, które są standardem w projektowaniu automatyki– podkreśla Łukasz.
Działalność w kole naukowym
Łukasz pełni również funkcję prezesa Studenckiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) przy Politechnice Białostockiej. W ramach działalności koła organizuje kursy, szkolenia oraz wycieczki branżowe. – To doskonała okazja do integracji studentów i zdobywania dodatkowych kwalifikacji, takich jak uprawnienia SEP, które są niezwykle przydatne na rynku pracy – dodaje Łukasz.
Dlaczego warto studiować elektrotechnikę?
Elektrotechnika to kierunek z przyszłością, który otwiera szerokie możliwości zawodowe. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w automatyce przemysłowej, projektowaniu sieci energetycznych, pomiarach czy kalibracji urządzeń. Jak podkreśla Łukasz, atrakcyjne zarobki są osiągalne już na starcie kariery, szczególnie z dodatkowymi uprawnieniami i certyfikatami.
– Elektryka jest wszędzie, a zapotrzebowanie na inżynierów w tej branży stale rośnie. To naprawdę mocny temat – mówi Łukasz.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kierunkach studiów na Politechnice Białostockiej, słuchaj audycji „Dobry Kierunek” w każdą sobotę o 13:15 na antenie Radia AKADERA. (AJ)
Posłuchaj także: