W wydarzenie włącza się również Politechnika Białostocka, która od 13 lat jest partnerem uczelnianym akcji. Choć jak mówi rektor PB dr hab.inż Marta Kosior Kazberuk białostocką uczelnię techniczną od zawsze tworzyły kobiety.
– Chciałabym podkreślić, że dziewczyny od wielu lat świadomie wybierały studia techniczne – mówi Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. – Przyjęcie propozycji wspólnej akcji promocyjnej z liczącym się wydawnictwem edukacyjnym miało bardziej na celu znalezienie dodatkowego sposobu na prezentowanie potencjału naszej Uczelni niż zachęcanie do studiowania dziewczyn. Kiedy sama zdawałam egzaminy wstępne na Politechnikę Białostocką byłam zdecydowana, co chcę studiować. Dobrze wiedziałam, że wśród kadry dydaktyczno-naukowej jest dużo kobiet i że na roku – w moim wypadku budownictwa – nie będę przysłowiowym rodzynkiem.
– Włączenie się Politechniki Białostockiej w kampanię „Dziewczyny na politechniki” ma zachęcić dziewczyny, ale w równej mierze i chłopaków – podkreśla Rektor Politechniki Białostockiej. – Są kierunki, na których jeszcze brakuje pań – na przykład na Wydziale Elektrycznym, ale są też kierunki, gdzie zaczyna nam brakować chłopaków. I też ta akcja, pomimo nazwy, jest skierowana również do nich.
Adrianna Gołubowska, która uczy się na Politechnice Białostockiej dodaje, że studiowanie kierunków technicznych jest przyszłościowe, bo rynek pracy potrzebuje inżynierów.
– Kontynuuję studia na Politechnice Białostockiej, bo daje mi szansę rozwoju – mówi Adrianna Gołubowska. – Już teraz mogę pracować na całym etacie w firmie związanej z ekoenergetyką, konkretnie fotowoltaiką i studiować. Na Politechnice mogę rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać jednocześnie praktyczne doświadczenie. W obliczu kryzysu klimatycznego i świadomości ekologicznej ekoenergetyka to bardzo popularny kierunek.
Akcja „Dziewczyny na Politechniki” odbędzie się online w czwartek (21.04). Od godz. 12.00 do 18.00 uczestnicy na specjalnej platformie będą mogli uczestniczyć:
- w debatach i wystąpieniach na scenie głównej. Tu w ciekawy i przystępny sposób o kierunkach przyszłości opowiedzą studentki z całej Polski. Przedstawicielki Politechniki Białostockiej przybliżą kierunki ekoenergetyka, elektrotechnika, leśnictwo;
- w warsztatach on-line podzielonych na cztery ścieżki tematyczne, m.in. doświadczenia i eksperymenty, IT & programowanie, dziewczyny w nowych technologiach. Na Scenie Warsztatowej przedstawiciele Biura Karier Politechniki Białostockiej poprowadzą warsztaty z kompetencji przyszłości i planowania kariery;
- w strefie mentoringowej, czyli inspirujących sesjach 1 na 1 z uczestniczkami wydarzenia rozmawiać będą studentki i ekspertki w firm technologicznych. Politechnika Białostocka zaprosi do zarejestrowania się na spotkanie ze studentką kierunku gospodarka przestrzenna lub przedstawicielką kierunku inżynieria biomedyczna;
- na wirtualnych stoiskach uczelni z całej Polski. Politechnika Białostocka udostępni tu „Informator dla kandydatów” oraz materiały wyjaśniające proces rekrutacji na studia. Na żywo będzie też odpowiadać na pytania kandydatów.
Link do rejestracji znajduje się tutaj. (ea/mc)