
To liczba, która od wieków fascynuje naukowców. W piątek (14.03) obchodzony będzie Dzień Liczby Pi i już tradycyjnie w Politechnice Białostockiej zaplanowano wiele matematycznych atrakcji, bo 14 marca to także Międzynarodowy Dzień Matematyki oraz data urodzin Alberta Einsteina i Władysława Sierpińskiego – wybitnego polskiego matematyka.
Program Dnia Liczby Pi w Politechnice Białostockiej jest bardzo bogaty.
– Będzie sporo warsztatów skierowanych do uczniów szkół podstawowych, ale też dużo wykładów dla szkół średnich w szczególności powiązanych z zastosowaniami i historią liczby Pi. Będą także wykłady odbywały się w naszych dwóch dużych aulach, a obok na korytarzu będzie odbywać się taki piknik matematyczny, gdzie będą układanki, ciekawostek, zagadki logiczne – mówi prof. Dorota Mozyrska, dziekan Wydziału Informatyki.
Liczba Pi fascynuje naukowców, bo jest liczbą niewymierną, więc nie znamy jej końca. – Oczywiście znamy jej początek 3,1415926, ale nie ma ta liczba rozwinięcia w systemie dziesiętnego ułamka skończonego ani okresowego, czyli można w nieskończoność doliczać jej rozwinięcie do bilionów cyfr, ale jednocześnie w niespodziewany sposób od wieków pojawia się w wielu obliczeniach matematycznych, a właściwie pojawiła się wraz z wynalezieniem koła w ludzkości, bo liczbę Pi definiujemy jako stosunek długości obwodu koła do jego średnic – tłumaczy prof. Dorota Mozyrska.
Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki odbędą się w piątek (14.03) na Wydziale Informatyki. Wykłady i warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy online, natomiast na piknik matematyczny, który rozpocznie się o 09:00, wstęp jest wolny. (hk)
Rozmowa Hanny Kość z prof. Dorotą Mozyrską, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej: