Na wystawie Marie Tučkovej zobaczymy od kilkumetrowych prac wykonanych szydełkiem, po improwizowane kompozycje, czy wideo z rejestracją performansu Igi Świeściak. Tučková poszukuje relacji pomiędzy ciałem człowieka, a naturą, chce opowiadać o wzajemnych powiązaniach gatunków i przepływie energii we wszechświecie.
– Zachwyciły mnie prace Marie swoim medytacyjnym, takim rytualnym i bardzo spirytualnym charakterem, gdzie poezja łączy się z polifonicznym śpiewem – mówi Tomek Pawłowski-Jarmołajew, kurator wystawy. – Polifoniczny śpiew jest ze współczesnych historii i ich narracji, które mocno łączą się z tym, jak zmienia się świat i nasza relacja z naturą. To jest taka wystawa, która mocno oddziałuje na zmysły, nie wymaga znajomości języka sztuki, tylko otwartości na różne formy, dźwięki, ruch i wyobraźnię.
Równolegle z otwarciem wystawy Czeszki i polskiej osoby performującej otworzyła się wystawa „Zmiana ekspozycji”. Poświęcona jest pamięci Jarosława Trojana, wieloletniego pracownika technicznego Galerii Arsenał. Jest spojrzeniem z przymrużeniem oka na sztukę współczesną.
Bartek Buczek pod kuratelą Tomka Pawłowskiego-Jarmołajewa przygotował ekspozycję dosłownie z resztek, pozostałości po innych wystawach. Pokazując na wystawie wiadra po farbie, drabinę, czy regulowane rozpory jednocześnie zwraca uwagę widzów na nieuświadamiane aspekty, zmieniając przestrzeń wystawienniczą w rodzaj odkrywki, która odsłania zarówno proces realizacji wystaw, jak i choreografię, relacje międzyludzkie, etos oraz inwencję, jakie wiążą się z pracą technicznego.
„Zmiana ekspozycji” to moment w życiu galerii, kiedy następuje zmiany wystawy.
– Zmiana ekspozycji może także oznaczać, jako pojęcie ze świata fotografii, zmianę światła, narzucenie nowego światła, pokazanie jakiegoś nowego tematu – tłumaczy Bartek Buczek, autor wystawy. – Tutaj staramy się coś takiego zrobić, czyli pokazać bebechy życia galerii. Mamy mnóstwo takich obiektów, które są po części dziełami, a po części resztkami po montażu zachowanymi i poświęconymi w galerii na dzieła sztuki.
W ramach wystawy zorganizowane zostanie I Sympozjum Technicznych, w którym wezmą udział pracownicy techniczni z różnych instytucji i galerii w kraju.
Obie wystawy w Galerii Arsenał można oglądać do 21 maja. (jd/hk)