
Tytuł przyznano w konkursie organizowanym przez Fundację Batorego, we współpracy z lokalnymi partnerami, którym w Białymstoku jest SocLab.
Pierwsza wyróżniona inicjatywa polegała na prowadzeniu wolontariatu młodzieżowego, który m.in. organizował spotkania z osobami niepełnosprawnymi.
– Ważne jest w naszych działaniach spotykanie się z osobami z niepełnosprawnością. Nasi uczniowie zaprzyjaźnili się z nimi. Wiem, jak osoby ze stowarzyszenia Aktywni czekają na nas, cieszą się z tych spotkań. Dla naszych uczniów to też jest duże przeżycie, uczą się od osób z niepełnosprawnością radości życia i są zadowoleni, że zrobili coś ważnego dla innych – mówiła opiekunka Koła Caritas w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku Alina Palczewska.
Drugie docenione przedsięwzięcie – Społeczny Komitet Ochrony Łąk Torfowych próbował podejmować dialog między władzami gmin Narew i Czyże oraz mieszkańcami w związku z planami utworzenia kopalni torfu.
– Staraliśmy się o to, żeby odbyło się wspólne posiedzenie dwóch rad gmin: gminy Narew i Czyże, z udziałem niezależnych ekspertów oraz zainteresowanych osób, poświęcone w całości tematowi eksploatacji torfu. Liczymy na to, ze dojdziemy jednak do porozumienia – mówi liderka komitetu Justyna Jakubowska.
Aby otrzymać nagrodę Super Samorząd, trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać: uczestniczyć w konsultacjach społecznych, przeprowadzać negocjacje z władzami, włączać mieszkańców do wspólnych rozmów z samorządowcami.
Aktywnych grup uczestników, i zarazem potencjalnych kandydatów do nagrody, było w tym roku ponad 120 – to więcej niż w ubiegłym.
Fundacja Batorego przyznaje nagrodę Super Samorząd od 2011 roku. (ea/mc)