– Zapraszamy osoby dorosłe do uczestnictwa w naszych zajęciach. Każdy czas jest odpowiedni na rozwijanie swoich pasji – zachęca Helena Szuhalska, kierownik Działu Edukacji Artystycznej i Promocji Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.
Miłośnicy sztuk plastycznych mogą spróbować swoich sił na zajęciach w Grupie Artystycznej „Mistral”. Prowadzić je będzie Marta Pokojowczyk, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Kto może się zgłosić na zajęcia? – Każdy, kto chciałby rozwijać swoje pasje plastyczne i jest zainteresowany rozwojem, pracą manualną i twórczą. Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. Warto mieć chęci i być otwartym na „nowe” – mówi Marta Pokojowczyk.
Program zajęć łączy teorię z praktyką. Będzie można więc poznać historię sztuki, ale przede wszystkim różne techniki plastyczne – rysunek czy malarstwo. Zajęcia obejmują pracę z ołówkiem czy węglem, ale też wskazówki dotyczące światłocienia i budowania bryły. Uczestnicy mają szansę znaleźć własną drogę i swoje ulubione medium.
– Zajęcia zakończą się wystawą, która będzie podsumowaniem 10-miesięcznego – od września do czerwca – cyklu spotkań. To takie pozytywne, oficjalne zwieńczenie, podczas którego każdy może zobaczyć efekty swojej pracy i pokazać je bliskim – podkreśla Marta Pokojowczyk.
W swoje kręgi zaprasza także rozpoznawalny już Kabaret „Lumbago”. Powstał w 2007 r. Tworzą go seniorzy, którzy z pasją i zaangażowaniem przygotowują swoje występy. W repertuarze mają skecze, monologi, fraszki i piosenki.
– Zapraszamy osoby, które chcą spędzić wolny czas na wesoło – zachęca Adam Zieleniecki, aktor Białostockiego Teatru Lalek, prowadzący grupę. – Z piosenką na ustach zaczynamy młodość od początku. Młodość rozpoczyna się przecież po 60. – śmieje się aktor.
Kabaretowa grupa nie ma jednak wiekowych ograniczeń. Jak zaznacza Adam Zieleniecki, dołączyć mogą do niej także osoby w wieku np. 40 czy 50 lat. Przeszkodą nie jest też lęk przed występem na scenie. Spotkania w Kabarecie są jak terapia – dzięki nim można skutecznie przezwyciężyć tremę, zrealizować swoje pasje, a może nawet odkryć nowe.
Szczegółowe informacje na temat zapisów można uzyskać w sekretariacie Domu Kultury „Śródmieście”. Zajęcia będą odbywać się w siedzibie DKŚ (ul. Jana Kilińskiego 13) oraz w Pracowni Plastycznej DKŚ (ul. Icchoka Malmeda 17). (mt)