W najnowszej audycji z cyklu Dziki punkt widzenia, dr Dan Wołkowycki opowiada o drzewach, które towarzyszą nam w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jednak rola świerków wykracza daleko poza świąteczne ozdoby. To nie tylko symbole, ale i nieocenieni budowniczowie lasów oraz świadkowie zmieniającego się klimatu.
Świerk pospolity, najczęściej wybierany jako choinka, ma wiele unikalnych cech. To drzewo, które potrafi wypełniać wszystkie piętra lasu, od koron po runo, tworząc specyficzny mikroklimat lasu borealnego. W audycji dowiemy się, jak młode świerki przez dekady czekają w cieniu starszych drzew, by eksplodować wzrostem, gdy tylko nadejdzie ich czas.
Posłuchaj audycji Dziki punkt widzenia: Choinka.
Dr Wołkowycki odkrywa także tajemnice świerków jako gatunków lasotwórczych – drzew, które mają ogromny wpływ na życie innych roślin i zwierząt. W bagnistych lasach północno-wschodniej Polski tworzą one ekosystemy przypominające ciemną tajgę, są domem dla takich gatunków jak mysikróliki czy krzyżodzioby świerkowe.
Nie zabrakło też tematu zagrożeń, przed którymi stają świerki w obliczu zmian klimatu. Ich płytki system korzeniowy czyni je szczególnie wrażliwymi na susze i brak śniegu. Dr Wołkowycki zwraca uwagę, że to właśnie zmiany klimatu mogą doprowadzić do stopniowego zanikania świerków w centralnej Polsce.
Dziki punkt widzenia to audycja, która zaskakuje nowym spojrzeniem na znane nam z pozoru tematy. Premiera w każdą sobotę o 13:15 na antenie Radia AKADERA. (AJ)