Zakres konkursu dotyczyć powinien jednego z pilnie wymagających poprawy obszarów, m.in.: zmiany i odpowiedzialnej konsumpcja żywności, ograniczenia strat wody, przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza czy zmianom klimatu.
– Widzimy, że w parafiach i szkołach w całej Polsce dzieją się niesamowite rzeczy – projekty które obserwujemy są bardzo różnorodne i dotykają realnych problemów środowiskowych. Widzieliśmy rozbetonowane place szkolne, na których zostały posadzone rośliny sprzyjające wypoczywaniu na przerwach. Pojawiały się grupy zbierające deszczówkę, siejące własne zioła, montujące krany z wodą pitną w szkołach, zespoły robiące ekologiczne kosmetyki, domowe środki czystości czy przetwarzające żywność tak, by się nie zmarnowała. Kreatywność zespołów które się do nas zgłaszają nie zna granic, dlatego nie możemy się doczekać jakie projekty przed nami – mówi Dominika Chylewska z Caritas Laudato si.
Wnioski do konkursu można składać do 13 lipca. Wyniki będą znane w drugiej połowie sierpnia.
Projekt Caritas Laudato si działa od ponad dwóch lat. W tym czasie udało się zrealizować niemalże 300 lokalnych projektów ekologicznych, z czego w Białymstoku prawie 20. (mt)