Biegacze mają do wyboru biegi na pięciu dystansach liczących 16 km, 35 km, 50 km, 70 km i 100 km. Najmłodsi wystartują zaś w Bison Trail Kids na przełajowych odcinkach o długości 100 m, 500 m i 1 km.
– To jest bisonowy festiwal dla ludzi aktywnych. Asfaltu prawie w ogóle biegacze nie doświadczą. To jest czysto trailowy bieg po Puszczy Knyszyńskiej, więc zielono, zielono i jeszcze raz zielono – mówi Grzegorz Kuczyński z Fundacji Białystok Biega.
Poza biegami będzie również wyścig kolarski Bison MTB. Rowerzyści zmierzą się na dwóch trasach liczących 20 km i 60 km.
Tak jak w poprzedniej edycji imprezie towarzyszyć będzie sadzenie drzewek.
– Wspieramy akcję sadzenia lasu i przekażemy drzewka. Ilość drzewek będzie odzwierciedlać ilość uczestników biegu. Pierwotnie akcja miała być jesienią, ale przenieśliśmy ją na wiosnę. Wiosną posadzimy drzewka u nas w lasach i konkretnie przy trasach biegowych – zapewnia Aleksander Lickiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki.
Bison Utra Trail ma też element charytatywny. Biegacze wpłacając dobrowolne kwoty wspierają Hospicjum Proroka Eliasza. Na ten moment na koncie zbiórki jest już 10 tys. złotych.
Burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski uważa, że tak duże wydarzenie to bardzo dobra promocja miasta i regionu.
– Ci ludzie, którzy przyjeżdżają na Bison Ultra Trail, wracają do nas. Wracają na rowery, żeby sobie pobiegać i często wracają z rodzinami. Zatrzymują się w Supraślu. Mieszkają w naszych hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Zostawią tu swoje pieniądze, więc trybiki ekonomiczne i społeczne działają. Przy okazji mamy też te cele z górnej półki, czyli zdrowie i atrakcyjne spędzanie czasu – cieszy się Radosław Dobrowolski.
Partnerem strategicznym Bison Ultra Trail jest Województwo Podlaskie, które wsparło imprezę łączną kwotą 90 tys. złotych. (hk)