
Pomysłodawcą nazwania ulicy imieniem wybitnej poetki jest prezydent Białegostoku. Mowa o odcinku, który biegnie równolegle do ul. Księdza Twardowskiego, w który wjeżdża się od skrzyżowania z Grota – Roweckiego.
Agnieszka Osiecka była m.in. autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, dziennikarką. Największą jednak popularność zyskała jako autorka tekstów piosenek. Jej słowa zapisały się na stałe w polskiej kulturze, bo któż nie zna takich piosenek jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Okularnicy”.
Piosenki z tekstami Osieckiej wykorzystano również w wielu niezapomnianych filmach i serialach: „Czterej pancerni i pies”, „Noce i dnie”, „Jan Serce”.
Muzykę do jej tekstów komponowali wybitni twórcy powojennej muzyki rozrywkowej: Seweryn Krajewski, Adam Sławiński, Krzysztof Komeda. Jej utwory wykonywały i interpretowały największe gwiazdy polskiej estrady.
W powszechnym użyciu znalazło się wiele powiedzeń i haseł, które wyszły spod pióra poetki mi.in. „Szpetni czterdziestoletni”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Hop siup i od nowa Polska Ludowa”.
Projekt uchwały w sprawie nazwania ulicy imieniem Agnieszki Osieckiej zostanie poddany pod głosowanie radnych 25 stycznia. (ea/mc)